زاد روز

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
بخش کوتاهی از مقاله ی بلند هنر چیست و هنرمند كيست

 

 

در کار هنر آن کس موفق است که خود صاحب سبک باشد ، چون واقعیت امر این است که در تمامی جهان ، جمهور مردم ، همیشه تنها صاحب سبک را مورد تقدیر قرار می دهند ، نه آن که به تقلید می پردازد !

 

در حوزه ی هنری نو آوری امر ی بدیع به شمار می رود ! اگر در هنر نو آوری نباشد ، هنر سنتی می شود . هنرمندان پیشگام به خوبی می دانند که در هر نوآوری می بایست سبک جدیدی ابداع شود ، شیوه ی اصولی و ریشه ای ، اما وابسته به وسایل هنری پیشینیان ، نه اسلوب گذشتگان !

اگر نو آوری در هنر ، مقطعی صورت پذیرد ، تفنّنی و وابسته به سیاق سوابق  به شمار می رود ، نه ایجاد سبک جدید !

برای نمونه ؛ 

یکی از نو آوری هایی که نیما یوشیج در شعر ایجاد کرد ، کوتاه و بلند کردن مصاریع بود . او یک اندازه بودن تعداد افاعیل عروضی  را مردود دانست اما اصالت شعر را زیر سوال نبرد ! چرا که به خوبی می دانست ؛ وزن به جسم کلام ، روح می بخشد و بر تأثیر سخن می افزاید و موجب التذاذ روح آدمی می شود و ذهن را در حفظ شعر یاری می بخشد .

اقدامات  و تغییراتی را که نیما در شعر انجام داد ، موجب ایجاد سبک جدید شد !

بنابر این کسانی که بعد از نیما دست به ایجاد روش دیگری ( کلام غیر آهنگین ) برای ابراز بیان زدند ؛ به عنوان نوآور در شعر محسوب نمی شوند ‌! بلکه آنانرا می توان در زمره ی ایجاد کننده ی شیوه ای دیگر در راه بیان اندیشه پذیرفت .

و غالباً کسانی که به حمایت از برخی از سردمداران این شیوه می پردازند از معنا کردن حتا یک سطر از آثار آن نازنینان عاجزند ! و خود نیز بارها حامیان این شیوه را آزموده ام و باز خواهم آزمود !

                 تهران   ۱٣٦۸

فضل الله نكولعل آزاد

Www.lalazad.blogfa.com

نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : پنجشنبه 23 آذر 1396 ساعت: 15:46
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها