ناهید یوسفی ( هر کس به طریقی دل ما می شکند )

ساخت وبلاگ
           معرفى يك شاعر⏬

        ناهید یوسفی

        (   هرکس به طریقی دل ما میشکند  )

                  احتمالاً  این رباعی معروف را جايى خوانده و یا از دیگران شنیده اید :

هر کس به طریقی دل ما میشکند

بیگانه جدا دوست جدا میشکند

بیگانه اگر میشکند حرفی نیست

از دوست بپرسید چرا میشکند

              حال شما بی آنکه نام شاعرش را بدانید از این رباعی که محبوبيت و معروفیتش از رباعیات خیام و ابوالسعید ابوالخیر کمتر نیست لذت برده اید و این خاصیت یک شعر متعالی است که زودتر از شاعرش به معروفیت و در نتیجه به محبوبیت می‌رسد ! شاعری که نزدیک به نیم قرن است شعر می‌سراید اما همچنان نامش کم و بیش در لیست شاعران ناشناس است و بر سر زبانها جاری نیست !

             نام سراینده ى این دوبیتی در نزد خواص و  برخی از شاعران و کسانی که به شعر معاصر بسیار علاقه دارند شهره است  !    در دهه ى شست ( شصت )  به منظور سرگرمی و اطلاع از وضعیت دانشِ علاقه‌مندان به شعر معاصر از چند نفر نام شاعر این قطعه را جویا شدم .  خوب در یادم هست ؛ شعر دوستی می‌گفت :

       شاعر این رباعی پیرمردی است  ؛ معتاد و گوشه گیر که همسرش او را ترک کرده و تنها در کرج زندگی می‌کند و تاکنون همین یک قطعه را سروده و تا آخر عمرش نيز کافیست !

           دیگری می گفت  : نوش داروى بعد از مرگ سهراب ؟ حال که جان به جانان تسلیم کرده ، عزيز شده است ؟ شاعر این شعر خدا بیامرز جوان ناکام ۲۸ ساله‌ای بود که چندی پیش با موتور تصادف کرد و مرد !  دوستانم تازه از مراسم ختم او آمده اند . سپس صورتش را در دستانش پنهان كرد و زار زار گريست !

              يکی دیگر می‌گفت :  نامش را نمیدانم اما همین قدر می دانم رباعی سرايی بوده که در دوره ى حكومت سلجوقیان و در زمان خیام زندگی می‌کرده و خیام سخت به او حسادت می ورزیده تا جایی که نزد پادشاه می رود تا زیر آب  او را بزند و رقیبش را از صحنه ی روزگار محو  سازد  .

        ديگری می گفت : این رباعى شاعر به خصوصی ندارد و ساخته و پرداخته ى  مردم است . چیزی شبیه به این قطعه از دهان شخصی بیرون آمده و هر کس بنا به سلیقه خود آن را تغییر داده تا به این صورت در آمده است !

     کسی دیگر می‌گفت شاعرش پسر خاله ى مادر من است و هم اکنون در اروپا زندگی می‌کند و ....  

        كه تنها مضحك ترين و خنده دار ترین آن پاسخ ها در ذهنم مانده است و هنوز هم اگر از کسی نام شاعر قطعه ى فوق پرسیده شود نمی داند چه بگوید !

                      ناهید یوسفی (  متولد سال ۱۳۳۸ در شهر تنکابن )

          او اولین سروده ى خود را در دهه ى پنجاه و در سن بيست و دو سالگی در مجله جوانان به چاپ رساند و بعد از آن مجموعه شعر :

         ﴿ هرکس به طریقی دل ما میشکند ﴾   را به چاپ رساند و کتابش  از فروش خوبی نیز برخوردار بود . سپس گزیده ادبیات معاصر و عطسه‌های عصبانی و با نام گلها به هو ش نمی آیند از اين شاعر به چاپ رسید .

      امید است به شعر های این بزرگوار دسترسی پیدا کرده و آثارش را مطالعه نمایید .

                 کرج ۱۳۹۵

    فضل الله نکولعل آزاد

Www.fazlollahnekoolalazad.blogda.com

Www.lalazad.blogda.com


برچسب‌ها: معرفى يك شاعر ناهيديوسفىناهید,یوسفی,طریقی,...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : پنجشنبه 30 شهريور 1396 ساعت: 16:07